| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | $85M | $91M | 5.7% | -0.9% |
| Op. Income | -$13M | -$13M | -$8M | 2.4% | -56.5% |
| Gross Margin | 50.9% | 50.6% | 56.4% | 0.3pp | -5.5pp |
| Net Margin | -15.1% | -13.5% | -10.1% | -1.6pp | -4.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.20 | $-1.02 | $-0.85 | -17.8% | -41.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $103M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $54.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $271.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $908.4K |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $86M |
| PP&E (Net) | $126M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $182M |
| TOTAL ASSETS | $268M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $299M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $425M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $708.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $50M |
| TOTAL LIABILITIES | $475M |
| Common Stock | $62.7K |
| Additional Paid-In Capital | $196M |
| Retained Earnings | -$342M |
| Treasury Stock | -$67M |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$205M |
| Minority Interest | -$1M |
| TOTAL EQUITY | -$207M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $268M |
| Total Debt | $84M |
| Net Debt | $53M |