| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $14M | -3.1% | -82.3% |
| Op. Income | -$37M | -$45M | -$5M | 16.2% | -664.8% |
| Gross Margin | 28.0% | 19.5% | 83.8% | 8.5pp | -55.8pp |
| Net Margin | -1543.5% | -1584.7% | -45.1% | 41.2pp | -1498.4pp |
| EPS (Diluted) | $-4.81 | $-5.11 | $-0.80 | 5.9% | -502.7% |
| Free Cash Flow | -$35M | -$21M | -$9M | -65.6% | -288.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $702.1K |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | -$37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $873.2K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | -$68.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$39M |
| D&A | $63.2K |
| EBIT | -$38M |
| EBITDA | -$38M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$39M |
| Depreciation & Amortization | $63.2K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$103.8K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$35M |
| Capital Expenditure | -$285.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$285.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $73M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $856.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $104M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $40M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $63.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $25.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $55M |
| Common Stock | $828.1K |
| Additional Paid-In Capital | $259M |
| Retained Earnings | -$202M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$581.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $49M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $104M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$30M |