| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | — | $61M | — | -35.8% |
| Op. Income | -$83M | — | $13M | — | -741.5% |
| Gross Margin | 77.7% | — | 78.2% | — | -0.5pp |
| Net Margin | -212.9% | — | 12.1% | — | -224.9pp |
| EPS (Diluted) | $-10.49 | — | $0.88 | — | -1292.0% |
| Free Cash Flow | -$48M | — | -$16M | — | -202.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $71M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $114M |
| Cost & Expenses | $123M |
| OPERATING INCOME | -$83M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$580.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$84M |
| Income Tax Expense | $236.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$84M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$84M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$84M |
| D&A | $209.6K |
| EBIT | -$79M |
| EBITDA | -$79M |
| EPS | -$10 |
| EPS Diluted | -$10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$84M |
| Depreciation & Amortization | $209.6K |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $76.2K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $26M |
| OPERATING CASH FLOW | -$48M |
| Capital Expenditure | -$733.1K |
| Acquisitions (Net) | $5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | -$9.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$48M |
| Net Change in Cash | -$42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $80M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $104M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $135M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $81.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $18.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $53M |
| Common Stock | $826.9K |
| Additional Paid-In Capital | $254M |
| Retained Earnings | -$164M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$581.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $83M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $83M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $135M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$64M |