| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $422M | — | $407M | — | 3.8% |
| Op. Income | -$133M | — | -$72M | — | -84.8% |
| Gross Margin | 10.2% | — | 46.0% | — | -35.8pp |
| Net Margin | -39.7% | — | -21.1% | — | -18.6pp |
| EPS (Diluted) | $-2.90 | — | $-1.75 | — | -65.3% |
| Free Cash Flow | -$321M | — | -$19M | — | -1588.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $422M |
| Cost of Revenue | $379M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $123M |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | -$14M |
| Operating Expenses | $176M |
| Cost & Expenses | $555M |
| OPERATING INCOME | -$133M |
| Interest Income | $304.0K |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$37M |
| INCOME BEFORE TAX | -$169M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$168M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$168M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$168M |
| D&A | $25M |
| EBIT | -$147M |
| EBITDA | -$122M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$168M |
| Depreciation & Amortization | $25M |
| Stock-Based Compensation | -$10M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $39M |
| Change in Working Capital | -$171M |
| OPERATING CASH FLOW | -$287M |
| Capital Expenditure | -$34M |
| Acquisitions (Net) | $9.4K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $304.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$34M |
| Net Debt Issuance | $40M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | $252M |
| FREE CASH FLOW | -$321M |
| Net Change in Cash | -$67M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $338M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $41M |
| Other Current Assets | $89M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $497M |
| PP&E (Net) | $180M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $230M |
| TOTAL ASSETS | $726M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $215M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $324M |
| Long-Term Debt | $102M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $811.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $145M |
| TOTAL LIABILITIES | $469M |
| Common Stock | $24M |
| Additional Paid-In Capital | $695M |
| Retained Earnings | -$526M |
| Treasury Stock | -$754.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $65M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $257M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $257M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $726M |
| Total Debt | $178M |
| Net Debt | -$160M |