| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $325M | $27M | -92.1% | -5.9% |
| Op. Income | -$22M | $206M | -$36M | -110.5% | 40.8% |
| Gross Margin | 36.6% | 89.8% | 36.9% | -53.3pp | -0.3pp |
| Net Margin | -119.2% | 62.0% | -119.3% | -181.2pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.56 | $4.00 | $-0.70 | -114.0% | 20.0% |
| Free Cash Flow | -$42M | $20M | $36M | -311.3% | -218.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $15.2K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | $586.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$30M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$31M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $16.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$976.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$42M |
| Net Change in Cash | -$41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $364M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $163M |
| Other Current Assets | $81M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $637M |
| PP&E (Net) | $206M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $37M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $272M |
| TOTAL ASSETS | $909M |
| Account Payables | $77M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $143M |
| Other Current Liabilities | $163M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $425M |
| Long-Term Debt | $56M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $186M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $311M |
| TOTAL LIABILITIES | $736M |
| Common Stock | $19M |
| Additional Paid-In Capital | $483M |
| Retained Earnings | -$389M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $61M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $174M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $174M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $909M |
| Total Debt | $135M |
| Net Debt | -$229M |