| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $325M | $26M | $60M | 1145.1% | 440.5% |
| Op. Income | $206M | -$177M | -$3M | 216.4% | 6807.8% |
| Gross Margin | 89.8% | -458.5% | 62.8% | 548.3pp | 27.0pp |
| Net Margin | 62.0% | -713.9% | -4.0% | 775.9pp | 66.0pp |
| EPS (Diluted) | $4.00 | $-3.74 | $-0.05 | 206.9% | 7733.9% |
| Free Cash Flow | $20M | -$91M | $57M | 122.1% | -64.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $325M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $292M |
| R&D Expenses | $66M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $119M |
| OPERATING INCOME | $206M |
| Interest Income | $10.5K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $204M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $202M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $134.5K |
| NET INCOME | $202M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $202M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $209M |
| EBITDA | $214M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $325M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $292M |
| R&D Expenses | $66M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $119M |
| OPERATING INCOME | $206M |
| Interest Income | $10.5K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $204M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $202M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $134.5K |
| NET INCOME | $202M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $202M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $209M |
| EBITDA | $214M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $202M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $39M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $95M |
| Change in Working Capital | -$249M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $11.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | $2.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $93M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $115M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $405M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $145M |
| Other Current Assets | $83M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $685M |
| PP&E (Net) | $203M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $38M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $271M |
| TOTAL ASSETS | $956M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $145M |
| Other Current Liabilities | $186M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $431M |
| Long-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $196M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $325M |
| TOTAL LIABILITIES | $756M |
| Common Stock | $18M |
| Additional Paid-In Capital | $478M |
| Retained Earnings | -$359M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $61M |
| Other Equity | -$755.3K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $199M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $199M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $956M |
| Total Debt | $134M |
| Net Debt | -$271M |