| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $127M | $121M | $116M | 4.8% | 9.3% |
| Op. Income | $23M | $23M | $21M | 3.5% | 10.0% |
| Gross Margin | 56.8% | 59.0% | 60.7% | -2.2pp | -3.8pp |
| Net Margin | 14.7% | 15.0% | 14.7% | -0.3pp | -0.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.63 | $0.62 | $0.58 | 1.6% | 8.6% |
| Free Cash Flow | $38M | -$4M | $21M | 1006.7% | 83.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $127M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $490.0K |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $103M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $106M |
| Interest Expense | $53M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $127M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $490.0K |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $103M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $106M |
| Interest Expense | $53M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$615.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$13M |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | -$46M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$46M |
| Net Debt Issuance | -$29M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $359M |
| NET CASH FROM FINANCING | $321M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | $314M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $505M |
| Short-Term Investments | $354M |
| Net Receivables | $246M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $77M |
| Goodwill | $176M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $6.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $286M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.1B |
| TOTAL ASSETS | $8.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.9B |
| Long-Term Debt | $374M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $466M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.3B |
| Common Stock | $158M |
| Additional Paid-In Capital | $301M |
| Retained Earnings | $513M |
| Treasury Stock | -$53M |
| Accum. Other Comp. Income | -$42M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $877M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $877M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.2B |
| Total Debt | $415M |
| Net Debt | -$90M |