| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $129M | $127M | $120M | 1.8% | 7.5% |
| Op. Income | $24M | $23M | $20M | 1.6% | 16.5% |
| Gross Margin | 57.8% | 56.8% | 57.9% | 0.9pp | -0.2pp |
| Net Margin | 14.7% | 14.7% | 13.6% | 0.0pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.65 | $0.63 | $0.55 | 3.2% | 18.2% |
| Free Cash Flow | $27M | $38M | $26M | -28.4% | 3.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $129M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $552.0K |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $107M |
| Interest Expense | $52M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $80.0K |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $129M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $552.0K |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $107M |
| Interest Expense | $52M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $80.0K |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $80.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$319.0K |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$637.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $19M |
| Other Investing Activities | -$95M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$104M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$93M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$99M |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | -$176M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $329M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $279M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $628M |
| PP&E (Net) | $75M |
| Goodwill | $176M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $7.0B |
| Tax Assets | $21M |
| Other Non-Current Assets | $220M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.5B |
| TOTAL ASSETS | $8.1B |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.8B |
| Long-Term Debt | $374M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $416M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.2B |
| Common Stock | $158M |
| Additional Paid-In Capital | $303M |
| Retained Earnings | $526M |
| Treasury Stock | -$55M |
| Accum. Other Comp. Income | -$44M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $887M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $887M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.1B |
| Total Debt | $417M |
| Net Debt | $88M |