| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $121M | $124M | $110M | -2.7% | 9.9% |
| Op. Income | $23M | $26M | $21M | -11.6% | 7.9% |
| Gross Margin | 59.0% | 60.9% | 64.3% | -1.9pp | -5.3pp |
| Net Margin | 15.0% | 16.3% | 15.3% | -1.4pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.62 | $0.69 | $0.57 | -10.1% | 8.8% |
| Free Cash Flow | -$4M | $11M | $18M | -140.1% | -123.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $121M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $715.0K |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $98M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $100M |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $974.0K |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $121M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $715.0K |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $98M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $100M |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $974.0K |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $974.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$15M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$812.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $29M |
| Other Investing Activities | -$105M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$95M |
| Net Debt Issuance | $7M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $90M |
| NET CASH FROM FINANCING | $87M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $191M |
| Short-Term Investments | $343M |
| Net Receivables | $248M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $782M |
| PP&E (Net) | $78M |
| Goodwill | $176M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $6.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $290M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.1B |
| TOTAL ASSETS | $7.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.5B |
| Long-Term Debt | $399M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $494M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.0B |
| Common Stock | $158M |
| Additional Paid-In Capital | $300M |
| Retained Earnings | $500M |
| Treasury Stock | -$50M |
| Accum. Other Comp. Income | -$54M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $854M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $854M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.9B |
| Total Debt | $444M |
| Net Debt | $253M |