| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | — | $52M | — | -3.9% |
| Op. Income | $17M | — | $20M | — | -15.2% |
| Gross Margin | 59.8% | — | 61.6% | — | -1.8pp |
| Net Margin | 33.1% | — | 31.5% | — | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $4.57 | — | $4.52 | — | 1.1% |
| Free Cash Flow | $22M | — | $20M | — | 6.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $560.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $560.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $225.0K |
| Deferred Income Tax | -$681.0K |
| Other Non-Cash Items | -$33.0K |
| Change in Working Capital | -$233.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$639.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$639.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $117.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $93M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $429.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $106M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $29M |
| TOTAL ASSETS | $135M |
| Account Payables | $769.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $257.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $698.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $36.0K |
| Additional Paid-In Capital | $594.0K |
| Retained Earnings | $138M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $128M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $128M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $135M |
| Total Debt | $295.0K |
| Net Debt | -$93M |