| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $13M | $14M | -1.4% | -9.1% |
| Op. Income | $4M | $4M | $5M | -0.6% | -22.2% |
| Gross Margin | 57.6% | 45.9% | 61.3% | 11.6pp | -3.8pp |
| Net Margin | 34.8% | 31.5% | 33.6% | 3.3pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.18 | $1.08 | $1.25 | 9.3% | -5.6% |
| Free Cash Flow | $5M | $5M | $6M | 6.2% | -7.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $146.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $731.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $146.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $731.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $72.0K |
| Deferred Income Tax | -$409.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2.0K |
| Change in Working Capital | $345.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$90.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$90.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $93M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $429.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $106M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $29M |
| TOTAL ASSETS | $135M |
| Account Payables | $769.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $257.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $698.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $36.0K |
| Additional Paid-In Capital | $594.0K |
| Retained Earnings | $138M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $128M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $128M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $135M |
| Total Debt | $295.0K |
| Net Debt | -$93M |