| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $12M | $13M | -8.1% | -9.4% |
| Op. Income | $4M | $4M | $4M | -1.5% | -12.5% |
| Gross Margin | 59.7% | 57.6% | 62.6% | 2.1pp | -3.0pp |
| Net Margin | 34.9% | 34.8% | 33.7% | 0.1pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.09 | $1.18 | $1.16 | -7.6% | -6.0% |
| Free Cash Flow | $5M | $5M | $7M | 0.2% | -23.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $266.0K |
| Selling & Marketing | $412.0K |
| General & Administrative | $950.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $915.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $842.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $683.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $266.0K |
| Selling & Marketing | $412.0K |
| General & Administrative | $950.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $915.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $842.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $683.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $683.0K |
| Stock-Based Compensation | $79.0K |
| Deferred Income Tax | -$192.0K |
| Other Non-Cash Items | $1.0K |
| Change in Working Capital | $749.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$22.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $27.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $5.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $96.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $940.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $94M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $510.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $107M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $256.0K |
| Other Non-Current Assets | -$256.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $135M |
| Account Payables | $998.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $698.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $36.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $139M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $128M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $128M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $135M |
| Total Debt | $285.0K |
| Net Debt | -$94M |