| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $97M | $84M | $76M | 16.4% | 27.7% |
| Op. Income | $13M | $3M | $6M | 318.8% | 107.7% |
| Gross Margin | 54.1% | 49.6% | 50.6% | 4.5pp | 3.4pp |
| Net Margin | 12.4% | 3.6% | 8.5% | 8.8pp | 3.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | $0.03 | $0.09 | 566.7% | 122.2% |
| Free Cash Flow | $33M | -$7M | $19M | 567.6% | 73.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $97M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $10.0K |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $10.0K |
| Interest Expense | $232.0K |
| Other Income/Expenses | -$212.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $524.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $97M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $10.0K |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $10.0K |
| Interest Expense | $232.0K |
| Other Income/Expenses | -$212.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $524.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $547.0K |
| Deferred Income Tax | $766.0K |
| Other Non-Cash Items | $177.0K |
| Change in Working Capital | $20M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $51.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $250.0K |
| Other Investing Activities | $701.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$221.0K |
| Common Stock Repurchased | -$20.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $134M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $183M |
| PP&E (Net) | $281M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $124.0K |
| Long-Term Investments | $35M |
| Tax Assets | $48M |
| Other Non-Current Assets | -$44M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $329M |
| TOTAL ASSETS | $513M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $876.0K |
| Deferred Revenue | $58M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $133M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $674.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $191M |
| TOTAL LIABILITIES | $324M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $142M |
| Retained Earnings | -$22M |
| Treasury Stock | -$365.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$279.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $189M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $189M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $513M |
| Total Debt | $198M |
| Net Debt | $64M |