| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $335M | — | $301M | — | 11.4% |
| Op. Income | $15M | — | -$3M | — | 678.4% |
| Gross Margin | 50.2% | — | 48.2% | — | 2.1pp |
| Net Margin | 4.4% | — | 2.7% | — | 1.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | — | $0.05 | — | 218.4% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | $2M | — | -461.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $335M |
| Cost of Revenue | $167M |
| GROSS PROFIT | $168M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $114M |
| SG&A Expenses | $153M |
| Other Expenses | $800.0K |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $320M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $83.0K |
| Interest Expense | $365.0K |
| Other Income/Expenses | $236.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $602.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $45M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $335M |
| Cost of Revenue | $167M |
| GROSS PROFIT | $168M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $114M |
| SG&A Expenses | $153M |
| Other Expenses | $800.0K |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $320M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $83.0K |
| Interest Expense | $365.0K |
| Other Income/Expenses | $236.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $602.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $45M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $30M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $351.0K |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $55M |
| Capital Expenditure | -$62M |
| Acquisitions (Net) | $277.0K |
| Purchases of Investments | $280.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | $427.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | $31M |
| Common Stock Repurchased | -$421.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$272.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $57M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $134M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $183M |
| PP&E (Net) | $281M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $124.0K |
| Long-Term Investments | $35M |
| Tax Assets | $48M |
| Other Non-Current Assets | -$44M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $329M |
| TOTAL ASSETS | $513M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $876.0K |
| Deferred Revenue | $58M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $133M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $674.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $191M |
| TOTAL LIABILITIES | $324M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $142M |
| Retained Earnings | -$22M |
| Treasury Stock | -$365.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$279.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $189M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $189M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $513M |
| Total Debt | $198M |
| Net Debt | $64M |