| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $126M | $125M | $101M | 1.2% | 25.2% |
| Op. Income | -$11M | -$16M | -$25M | 33.2% | 55.9% |
| Gross Margin | 55.6% | 53.5% | 48.0% | 2.1pp | 7.6pp |
| Net Margin | -9.0% | -14.4% | -26.0% | 5.4pp | 17.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.15 | $-0.82 | 37.8% | 88.6% |
| Free Cash Flow | $3M | -$18M | $5M | 115.0% | -47.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $126M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $51M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $66M |
| Other Expenses | -$90.0K |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $137M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $173.0K |
| Other Income/Expenses | -$263.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $154.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $163M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $234M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $53M |
| TOTAL ASSETS | $287M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $163M |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $274M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $279M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $280M |
| TOTAL LIABILITIES | $553M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $141M |
| Retained Earnings | -$408M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$267M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$267M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $287M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$163M |