| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $130M | $126M | $118M | 2.8% | 9.4% |
| Op. Income | -$10M | -$11M | $3M | 13.0% | -478.4% |
| Gross Margin | 55.2% | 55.6% | 58.7% | -0.3pp | -3.4pp |
| Net Margin | -7.1% | -9.0% | 1.6% | 1.9pp | -8.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.09 | $0.02 | 27.8% | -540.5% |
| Free Cash Flow | -$8M | $3M | -$27M | -413.2% | 68.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $130M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $52M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | -$196.0K |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $61.0K |
| Other Income/Expenses | -$257.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | -$545.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$28M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$67.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$65.0K |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $130M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $41M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $183M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $33M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $107M |
| TOTAL ASSETS | $290M |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $166M |
| Other Current Liabilities | $62M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $277M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $282M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $150M |
| Retained Earnings | -$417M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $290M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$130M |