| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | — | $158M | — | -43.4% |
| Op. Income | -$63M | — | $6M | — | -1243.3% |
| Gross Margin | 31.6% | — | 41.0% | — | -9.4pp |
| Net Margin | -70.8% | — | 3.3% | — | -74.1pp |
| EPS (Diluted) | $-2.40 | — | $0.18 | — | -1433.3% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | $3M | — | -228.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $153M |
| OPERATING INCOME | -$63M |
| Interest Income | $37.0K |
| Interest Expense | $285.0K |
| Other Income/Expenses | -$248.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$63M |
| Income Tax Expense | $185.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$63M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$63M |
| EBITDA | -$61M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$63M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $51M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$34M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$252.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $27M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $19M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $72M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $19M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $25M |
| TOTAL ASSETS | $97M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $889.0K |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $321.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $321.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $41M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $220M |
| Retained Earnings | -$163M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$429.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $56M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $56M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $97M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$18M |