| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $17M | $34M | 3.9% | -47.2% |
| Op. Income | -$15M | -$12M | $391.0K | -24.8% | -4018.4% |
| Gross Margin | 31.3% | 31.4% | 35.3% | -0.1pp | -4.1pp |
| Net Margin | -86.8% | -72.7% | 0.7% | -14.1pp | -87.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.54 | $-0.44 | $-0.02 | -22.7% | -3429.4% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$7M | $6M | -0.4% | -219.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $39.0K |
| Other Income/Expenses | -$35.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $576.0K |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$100.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$185.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$285.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $66M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $25M |
| TOTAL ASSETS | $91M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $883.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $43M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $306.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $306.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $43M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $226M |
| Retained Earnings | -$179M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $286.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $48M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $48M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $91M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$20M |