| Metric | FY 2019 | Prior Q | FY 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $158M | — | $126M | — | 25.3% |
| Op. Income | $6M | — | -$23M | — | 123.8% |
| Gross Margin | 41.0% | — | 36.5% | — | 4.5pp |
| Net Margin | 3.3% | — | -21.0% | — | 24.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | — | $-1.02 | — | 117.6% |
| Free Cash Flow | $3M | — | -$25M | — | 111.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $158M |
| Cost of Revenue | $93M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $24M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | -$290.0K |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $153M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $193.0K |
| Interest Expense | $438.0K |
| Other Income/Expenses | -$245.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $57.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $158M |
| Cost of Revenue | $93M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $24M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | -$290.0K |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $153M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $193.0K |
| Interest Expense | $438.0K |
| Other Income/Expenses | -$245.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $57.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $169.0K |
| Deferred Income Tax | $957.0K |
| Other Non-Cash Items | $438.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $190.0K |
| Purchases of Investments | -$623.0K |
| Sales/Maturities of Investments | -$190.0K |
| Other Investing Activities | $190.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $193.0K |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $84M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $602.0K |
| Long-Term Investments | $430.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $964.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $90M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $48M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $48M |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $119M |
| Retained Earnings | -$100M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $706.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $90M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$34M |