| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $34M | $54M | $25M | -37.6% | 36.0% |
| Op. Income | $391.0K | $2M | -$837.0K | -82.2% | 146.7% |
| Gross Margin | 35.3% | 35.2% | 48.6% | 0.1pp | -13.3pp |
| Net Margin | 0.7% | 3.8% | -3.7% | -3.1pp | 4.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $0.08 | $-0.03 | -119.4% | 56.0% |
| Free Cash Flow | $6M | $173.0K | -$2M | 3194.8% | 354.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$599.0K |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | $391.0K |
| Interest Income | $11.0K |
| Interest Expense | $122.0K |
| Other Income/Expenses | -$111.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $280.0K |
| Income Tax Expense | $31.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $249.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $249.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$440.0K |
| D&A | $609.0K |
| EBIT | $421.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$599.0K |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | $391.0K |
| Interest Income | $11.0K |
| Interest Expense | $122.0K |
| Other Income/Expenses | -$111.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $280.0K |
| Income Tax Expense | $31.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $249.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $249.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$440.0K |
| D&A | $609.0K |
| EBIT | $421.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $249.0K |
| Depreciation & Amortization | $609.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $991.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$994.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$27.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$557.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $308.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$249.0K |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45M |
| Short-Term Investments | $196.0K |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $83M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $597.0K |
| Long-Term Investments | $423.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $92M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $49M |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $118M |
| Retained Earnings | -$100M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $967.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $92M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$39M |