| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $11M | $9M | -2.3% | 13.7% |
| Op. Income | $2M | $3M | $2M | -17.3% | 7.1% |
| Gross Margin | 66.6% | 71.6% | 80.6% | -5.0pp | -14.1pp |
| Net Margin | 19.0% | 22.3% | 20.5% | -3.3pp | -1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $0.42 | $0.33 | -16.7% | 6.1% |
| Free Cash Flow | $223.0K | $3M | $555.0K | -91.4% | -59.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $113.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $150.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $299.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $113.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $150.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $299.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $299.0K |
| Stock-Based Compensation | $543.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $331.0K |
| Change in Working Capital | $449.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$35M |
| Sales/Maturities of Investments | $25M |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$17.0K |
| Common Stock Repurchased | -$656.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $15M |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | $223.0K |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $252M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $302M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $682.0K |
| Intangible Assets | $222.0K |
| Long-Term Investments | $480M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $532M |
| TOTAL ASSETS | $834M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $38M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $626M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $664M |
| Long-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $107M |
| TOTAL LIABILITIES | $771M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | $44M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $63M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $63M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $834M |
| Total Debt | $139M |
| Net Debt | $93M |