| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $41M | — | $32M | — | 28.9% |
| Op. Income | $9M | — | $10M | — | -0.5% |
| Gross Margin | 74.2% | — | 92.7% | — | -18.5pp |
| Net Margin | 21.9% | — | 27.3% | — | -5.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.57 | — | $1.51 | — | 4.0% |
| Free Cash Flow | $8M | — | $8M | — | 5.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $361.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $541.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $361.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $541.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $658.0K |
| Deferred Income Tax | $13.0K |
| Other Non-Cash Items | $131.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$26M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | $75M |
| Common Stock Repurchased | -$733.0K |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $50M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $170M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $215M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $682.0K |
| Intangible Assets | $260.0K |
| Long-Term Investments | $483M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $104M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $605M |
| TOTAL ASSETS | $819M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $621M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $648M |
| Long-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $108M |
| TOTAL LIABILITIES | $756M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | $44M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $819M |
| Total Debt | $128M |
| Net Debt | $88M |