| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $10M | $10M | 5.5% | 7.1% |
| Op. Income | $2M | $2M | $2M | -24.8% | -34.2% |
| Gross Margin | 65.8% | 66.6% | 72.9% | -0.7pp | -7.1pp |
| Net Margin | 15.7% | 19.0% | 22.1% | -3.3pp | -6.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.30 | $0.35 | $0.40 | -14.3% | -25.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | $223.0K | $3M | -779.8% | -159.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $124.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$127.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $142.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $124.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$127.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $142.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $142.0K |
| Stock-Based Compensation | $137.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $151.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$950.0K |
| Capital Expenditure | -$566.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$32.0K |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $240M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $282M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $682.0K |
| Intangible Assets | $197.0K |
| Long-Term Investments | $484M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $540M |
| TOTAL ASSETS | $822M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $623M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $654M |
| Long-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $108M |
| TOTAL LIABILITIES | $761M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | $45M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $822M |
| Total Debt | $132M |
| Net Debt | $95M |