| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $11M | $9M | 1.1% | 19.4% |
| Op. Income | $3M | $2M | $3M | 5.8% | 2.1% |
| Gross Margin | 71.6% | 72.4% | 84.5% | -0.8pp | -12.9pp |
| Net Margin | 22.3% | 22.5% | 25.7% | -0.3pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.42 | $0.42 | $0.42 | 0.0% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $3M | $3M | $3M | -3.9% | -14.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $61.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $202.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $290.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $61.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $202.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $290.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $290.0K |
| Stock-Based Compensation | $72.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $81.0K |
| Change in Working Capital | -$118.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$129.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $55.0K |
| Other Investing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $170M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $215M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $682.0K |
| Intangible Assets | $260.0K |
| Long-Term Investments | $483M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $104M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $605M |
| TOTAL ASSETS | $819M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $621M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $648M |
| Long-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $108M |
| TOTAL LIABILITIES | $756M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | $44M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $819M |
| Total Debt | $128M |
| Net Debt | $88M |