| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $611.0K | $626.0K | $956.0K | -2.4% | -36.1% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$1M | 14.0% | 31.6% |
| Gross Margin | 19.6% | -0.5% | 3.7% | 20.1pp | 16.0pp |
| Net Margin | -160.9% | -181.5% | -109.7% | 20.6pp | -51.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.75 | $-2.76 | $-31.35 | 36.6% | 94.4% |
| Free Cash Flow | -$980.0K | — | -$1M | — | 26.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $611.0K |
| Cost of Revenue | $491.0K |
| GROSS PROFIT | $120.0K |
| R&D Expenses | $65.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $44.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $44.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$974.0K |
| Income Tax Expense | $9.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$983.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$983.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$974.0K |
| EBITDA | -$974.0K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$983.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $31.0K |
| Change in Working Capital | -$28.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$980.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$980.0K |
| Net Change in Cash | $498.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $500.0K |
| Net Receivables | $31.0K |
| Inventory | $88.0K |
| Other Current Assets | $317.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11.0K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $111.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $77.0K |
| Other Current Liabilities | $384.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $236M |
| Retained Earnings | -$230M |
| Treasury Stock | -$181.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |