| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $578.0K | $611.0K | $872.0K | -5.4% | -33.7% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$925.0K | -5.3% | -15.9% |
| Gross Margin | 13.7% | 19.6% | 15.8% | -6.0pp | -2.2pp |
| Net Margin | -179.9% | -160.9% | -102.6% | -19.0pp | -77.3pp |
| EPS (Diluted) | $-11.25 | $-1.75 | $-11.87 | -542.9% | 5.2% |
| Free Cash Flow | -$911.0K | -$980.0K | — | 7.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $578.0K |
| Cost of Revenue | $499.0K |
| GROSS PROFIT | $79.0K |
| R&D Expenses | $38.0K |
| Selling & Marketing | $66.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $32.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $32.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$11 |
| EPS Diluted | -$11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $129.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$911.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $672.0K |
| FREE CASH FLOW | -$911.0K |
| Net Change in Cash | -$239.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $500.0K |
| Net Receivables | $33.0K |
| Inventory | $50.0K |
| Other Current Assets | $283.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8.0K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $93.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $129.0K |
| Other Current Liabilities | $876.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $236M |
| Retained Earnings | -$231M |
| Treasury Stock | -$181.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |