| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $626.0K | $944.0K | $1M | -33.7% | -39.7% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$1M | -16.5% | 1.6% |
| Gross Margin | -0.5% | 21.5% | 18.3% | -22.0pp | -18.8pp |
| Net Margin | -181.5% | -129.3% | -117.4% | -52.1pp | -64.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.76 | $-3.07 | $-24.10 | 10.1% | 88.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $626.0K |
| Cost of Revenue | $629.0K |
| GROSS PROFIT | -$3.0K |
| R&D Expenses | $50.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $48.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $48.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $500.0K |
| Net Receivables | $15.0K |
| Inventory | $127.0K |
| Other Current Assets | $421.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12.0K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $351.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $105.0K |
| Other Current Liabilities | $505.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $14.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $234M |
| Retained Earnings | -$229M |
| Treasury Stock | -$181.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |