| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $5M | — | -30.4% |
| Op. Income | -$4M | — | -$22M | — | 79.6% |
| Gross Margin | 23.9% | — | 28.2% | — | -4.3pp |
| Net Margin | -115.1% | — | -400.7% | — | 285.6pp |
| EPS (Diluted) | $-18.81 | — | $-424.80 | — | 95.6% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$6M | — | 49.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $911.0K |
| R&D Expenses | $20.0K |
| Selling & Marketing | $309.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $207.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $166.0K |
| Interest Expense | $28.0K |
| Other Income/Expenses | $138.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $27.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $345.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$19 |
| EPS Diluted | -$19 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $345.0K |
| Stock-Based Compensation | $504.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $335.0K |
| Change in Working Capital | $207.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $534.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $500.0K |
| Net Receivables | $424.0K |
| Inventory | $239.0K |
| Other Current Assets | $98.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $17.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $29.0K |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $211.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $250.0K |
| Other Current Liabilities | $552.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $26.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $26.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $234M |
| Retained Earnings | -$228M |
| Treasury Stock | -$181.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $17.0K |
| Net Debt | -$6M |