| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | $28M | $27M | 8.2% | 13.6% |
| Op. Income | $5M | $3M | $2M | 80.8% | 207.1% |
| Gross Margin | 75.7% | 75.2% | 70.7% | 0.5pp | 5.0pp |
| Net Margin | 11.2% | 7.4% | 0.3% | 3.8pp | 10.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.07 | $0.00 | 71.4% | 3650.0% |
| Free Cash Flow | $8M | $2M | $3M | 400.4% | 138.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $246.0K |
| Other Income/Expenses | -$246.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $246.0K |
| Other Income/Expenses | -$246.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $895.0K |
| Other Non-Cash Items | $276.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $227.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $68M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $94M |
| Intangible Assets | $506.0K |
| Long-Term Investments | $496.0K |
| Tax Assets | $98.0K |
| Other Non-Current Assets | $882.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $106M |
| TOTAL ASSETS | $173M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $22M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $838.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $28M |
| TOTAL LIABILITIES | $52M |
| Common Stock | $53.0K |
| Additional Paid-In Capital | $301M |
| Retained Earnings | -$9M |
| Treasury Stock | -$171M |
| Accum. Other Comp. Income | $65.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $121M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $121M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $173M |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | $6M |