| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $240M | $262M | $168M | -8.3% | 42.9% |
| Op. Income | -$7M | $18M | $7M | -139.6% | -199.0% |
| Gross Margin | 95.9% | 96.3% | 94.9% | -0.4pp | 1.0pp |
| Net Margin | -5.2% | 2.9% | 0.6% | -8.0pp | -5.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.92 | $0.55 | $0.08 | -267.3% | -1302.6% |
| Free Cash Flow | -$4M | $13M | $3M | -127.0% | -222.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $240M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $230M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $173M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $203M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $237M |
| Cost & Expenses | $247M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| NET INCOME | -$12M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $396.0K |
| Other Non-Cash Items | $423.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$210.0K |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $27M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $23M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $126M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $109M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $254M |
| PP&E (Net) | $92M |
| Goodwill | $382M |
| Intangible Assets | $42M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $523M |
| TOTAL ASSETS | $777M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $106M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $213M |
| Long-Term Debt | $388M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $153.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $461M |
| TOTAL LIABILITIES | $673M |
| Common Stock | $169.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$892M |
| Treasury Stock | -$266M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $104M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $104M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $777M |
| Total Debt | $567M |
| Net Debt | $441M |