| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $900M | — | $673M | — | 33.9% |
| Op. Income | $45M | — | -$41M | — | 209.9% |
| Gross Margin | 96.0% | — | 94.2% | — | 1.8pp |
| Net Margin | -4.6% | — | -18.2% | — | 13.6pp |
| EPS (Diluted) | $-3.14 | — | $-9.46 | — | 66.8% |
| Free Cash Flow | $51M | — | $55M | — | -7.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $900M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $864M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $636M |
| General & Administrative | $109M |
| SG&A Expenses | $745M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $820M |
| Cost & Expenses | $856M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$82M |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $4M |
| NET INCOME | -$42M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $73M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$42M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $29M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $52M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $62M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$46M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$57M |
| FREE CASH FLOW | $51M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $107M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $118M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $238M |
| PP&E (Net) | $95M |
| Goodwill | $382M |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $529M |
| TOTAL ASSETS | $768M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $125M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $240M |
| Long-Term Debt | $344M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $131.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $418M |
| TOTAL LIABILITIES | $659M |
| Common Stock | $167.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$879M |
| Treasury Stock | -$266M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $109M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $109M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $768M |
| Total Debt | $544M |
| Net Debt | $437M |