| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $250M | $240M | $210M | 4.3% | 19.0% |
| Op. Income | $21M | -$7M | $10M | 394.3% | 118.3% |
| Gross Margin | 96.0% | 95.9% | 96.0% | 0.1pp | -0.0pp |
| Net Margin | 3.5% | -5.2% | 3.7% | 8.7pp | -0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.66 | $-0.92 | $0.58 | 171.7% | 13.8% |
| Free Cash Flow | $25M | -$4M | -$8M | 795.6% | 428.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $250M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $240M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $177M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $202M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $219M |
| Cost & Expenses | $229M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| NET INCOME | $9M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $250M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $240M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $177M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $202M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $219M |
| Cost & Expenses | $229M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| NET INCOME | $9M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $402.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $345.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $149M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $126M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $44M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $319M |
| PP&E (Net) | $89M |
| Goodwill | $382M |
| Intangible Assets | $41M |
| Long-Term Investments | $475.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $517M |
| TOTAL ASSETS | $836M |
| Account Payables | $41M |
| Short-Term Debt | $106M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $261M |
| Long-Term Debt | $385M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $153.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $457M |
| TOTAL LIABILITIES | $718M |
| Common Stock | $170.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$883M |
| Treasury Stock | -$266M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $118M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $118M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $836M |
| Total Debt | $563M |
| Net Debt | $414M |