| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $262M | $261M | $134M | 0.3% | 94.7% |
| Op. Income | $18M | $10M | -$221.0K | 80.9% | 8218.1% |
| Gross Margin | 96.3% | 96.4% | 94.0% | -0.1pp | 2.3pp |
| Net Margin | 2.9% | -22.2% | 9.5% | 25.1pp | -6.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.55 | $-4.34 | $0.98 | 112.7% | -43.9% |
| Free Cash Flow | $13M | $42M | $18M | -68.3% | -26.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $262M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $252M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $186M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $215M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $234M |
| Cost & Expenses | $244M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| NET INCOME | $8M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $262M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $252M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $186M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $215M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $234M |
| Cost & Expenses | $244M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| NET INCOME | $8M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$27M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $565.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$423.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $107M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $98M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $238M |
| PP&E (Net) | $95M |
| Goodwill | $382M |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $529M |
| TOTAL ASSETS | $768M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $125M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $240M |
| Long-Term Debt | $344M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $131.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $418M |
| TOTAL LIABILITIES | $659M |
| Common Stock | $167.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$879M |
| Treasury Stock | -$266M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $109M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $109M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $768M |
| Total Debt | $544M |
| Net Debt | $437M |