| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $69M | $118M | $307M | -41.7% | -77.7% |
| Op. Income | -$32M | -$10M | -$85M | -234.5% | 62.0% |
| Gross Margin | 50.0% | 54.7% | 8.7% | -4.6pp | 41.3pp |
| Net Margin | -39.3% | -3.6% | -26.3% | -35.7pp | -13.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.09 | $-0.35 | $-6.40 | -495.4% | 67.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $69M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | -$21.5K |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $293.2K |
| EBIT | -$32M |
| EBITDA | -$31M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $455M |
| Net Receivables | $79M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $142M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $743M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $67M |
| Long-Term Investments | $71M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $229M |
| TOTAL ASSETS | $972M |
| Account Payables | $124M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $177M |
| Other Current Liabilities | $251M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $426M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $433M |
| Common Stock | $36.2K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$804M |
| Treasury Stock | -$27M |
| Accum. Other Comp. Income | $40M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $525M |
| Minority Interest | $14M |
| TOTAL EQUITY | $539M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $972M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$68M |