| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $320M | — | $1.5B | — | -79.2% |
| Op. Income | -$129M | — | -$368M | — | 64.9% |
| Gross Margin | 53.3% | — | 5.9% | — | 47.3pp |
| Net Margin | -35.3% | — | -23.0% | — | -12.3pp |
| EPS (Diluted) | $-8.94 | — | $-28.43 | — | 68.6% |
| Free Cash Flow | -$85M | — | -$344M | — | 75.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $320M |
| Cost of Revenue | $149M |
| GROSS PROFIT | $170M |
| R&D Expenses | $79M |
| Selling & Marketing | $131M |
| General & Administrative | $93M |
| SG&A Expenses | $224M |
| Other Expenses | -$17.7K |
| Operating Expenses | $299M |
| Cost & Expenses | $449M |
| OPERATING INCOME | -$129M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $19M |
| INCOME BEFORE TAX | -$110M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$113M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$113M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$113M |
| D&A | $31M |
| EBIT | -$110M |
| EBITDA | -$105M |
| EPS | -$9 |
| EPS Diluted | -$9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$113M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$337.7K |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$61M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | -$16.2K |
| Purchases of Investments | -$425M |
| Sales/Maturities of Investments | $478M |
| Other Investing Activities | $66M |
| NET CASH FROM INVESTING | $95M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$24M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$90M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$115M |
| FREE CASH FLOW | -$85M |
| Net Change in Cash | -$88M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $455M |
| Net Receivables | $79M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $142M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $743M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $67M |
| Long-Term Investments | $71M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $229M |
| TOTAL ASSETS | $972M |
| Account Payables | $124M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $177M |
| Other Current Liabilities | $251M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $426M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $433M |
| Common Stock | $36.2K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$804M |
| Treasury Stock | -$27M |
| Accum. Other Comp. Income | $40M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $525M |
| Minority Interest | $14M |
| TOTAL EQUITY | $539M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $972M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$68M |