| Metric | Q1 2018 | Q4 2017 | Q1 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $70M | $69M | $67M | 2.3% | 5.4% |
| Op. Income | -$18M | -$32M | -$45M | 45.1% | 60.7% |
| Gross Margin | 54.7% | 50.0% | 55.1% | 4.6pp | -0.5pp |
| Net Margin | -15.5% | -39.3% | -63.2% | 23.8pp | 47.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.85 | $-2.09 | $-3.34 | 59.5% | 74.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $70M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $558.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | -$872.3K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $348M |
| Net Receivables | $65M |
| Inventory | $165M |
| Other Current Assets | $167M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $668M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $145M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $290M |
| TOTAL ASSETS | $958M |
| Account Payables | $170M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $151M |
| Other Current Liabilities | $186M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $429M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $435M |
| Common Stock | $36.2K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$814M |
| Treasury Stock | -$30M |
| Accum. Other Comp. Income | $36M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $509M |
| Minority Interest | $15M |
| TOTAL EQUITY | $524M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $958M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$89M |