| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $307M | $591M | — | -48.0% | — |
| Op. Income | -$85M | -$87M | — | 2.6% | — |
| Gross Margin | 8.7% | 5.8% | — | 2.9pp | — |
| Net Margin | -26.3% | -14.0% | — | -12.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-6.40 | $-6.58 | — | 2.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $307M |
| Cost of Revenue | $281M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $58M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $88M |
| Other Expenses | -$337.1K |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $392M |
| OPERATING INCOME | -$85M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$82M |
| Income Tax Expense | $380.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$83M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $2M |
| NET INCOME | -$81M |
| Net Income Deductions | -$15.5K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$82M |
| D&A | $248.4K |
| EBIT | -$86M |
| EBITDA | -$88M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $158M |
| Short-Term Investments | $592M |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $317M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $86M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $89M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $241M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $149M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $285M |
| Other Current Liabilities | $419M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $661M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $669M |
| Common Stock | $35.3K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$694M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $59M |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $654M |
| Minority Interest | $13M |
| TOTAL EQUITY | $667M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$157M |