| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $67M | $307M | $297M | -78.4% | -77.6% |
| Op. Income | -$45M | -$85M | -$82M | 47.0% | 45.1% |
| Gross Margin | 55.1% | 8.7% | 4.3% | 46.4pp | 50.8pp |
| Net Margin | -63.2% | -26.3% | -26.6% | -36.9pp | -36.6pp |
| EPS (Diluted) | $-3.34 | $-6.40 | $-6.59 | 47.8% | 49.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $37M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $112M |
| OPERATING INCOME | -$45M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$42M |
| Income Tax Expense | $205.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$42M |
| D&A | $200.0K |
| EBIT | -$45M |
| EBITDA | -$45M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $110M |
| Short-Term Investments | $575M |
| Net Receivables | $87M |
| Inventory | $63M |
| Other Current Assets | $229M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $918M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $83M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $204M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $140M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $135M |
| Other Current Liabilities | $127M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $493M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $501M |
| Common Stock | $35.3K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$733M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | $56M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $608M |
| Minority Interest | $14M |
| TOTAL EQUITY | $622M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$110M |