| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | — | $1.1B | — | 38.0% |
| Op. Income | -$368M | — | -$212M | — | -73.1% |
| Gross Margin | 5.9% | — | 4.8% | — | 1.1pp |
| Net Margin | -23.0% | — | -19.1% | — | -3.9pp |
| EPS (Diluted) | $-28.43 | — | $-25.70 | — | -10.6% |
| Free Cash Flow | -$344M | — | -$98M | — | -251.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $92M |
| R&D Expenses | $88M |
| Selling & Marketing | $279M |
| General & Administrative | $96M |
| SG&A Expenses | $375M |
| Other Expenses | -$372.6K |
| Operating Expenses | $459M |
| Cost & Expenses | $1.9B |
| OPERATING INCOME | -$368M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$357M |
| Income Tax Expense | -$249.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$354M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$354M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$351M |
| D&A | $31M |
| EBIT | -$365M |
| EBITDA | -$335M |
| EPS | -$28 |
| EPS Diluted | -$28 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$356M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | -$338.9K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$327M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$752M |
| Sales/Maturities of Investments | $416M |
| Other Investing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$367M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $54M |
| NET CASH FROM FINANCING | $529M |
| FREE CASH FLOW | -$344M |
| Net Change in Cash | -$148M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $158M |
| Short-Term Investments | $592M |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $317M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $86M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $89M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $241M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $149M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $285M |
| Other Current Liabilities | $419M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $661M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $669M |
| Common Stock | $35.3K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$694M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $59M |
| Other Equity | $11M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $654M |
| Minority Interest | $13M |
| TOTAL EQUITY | $667M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$157M |