| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | $20M | $27M | 49.8% | 8.6% |
| Op. Income | $2M | $1M | $4M | 94.4% | -52.6% |
| Gross Margin | 54.2% | 63.8% | 65.5% | -9.5pp | -11.2pp |
| Net Margin | 9.8% | 10.8% | 23.9% | -1.0pp | -14.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.79 | $0.53 | $0.53 | 50.0% | 50.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $292 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $84.2K |
| Other Income/Expenses | $899.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $91.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $292 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $84.2K |
| Other Income/Expenses | $899.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $91.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $106M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $190M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $48M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $58M |
| TOTAL ASSETS | $249M |
| Account Payables | $48M |
| Short-Term Debt | $5.3K |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $106M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $683.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $858.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $107M |
| Common Stock | $36.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$53M |
| Accum. Other Comp. Income | $45M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $153M |
| Minority Interest | -$11M |
| TOTAL EQUITY | $142M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $249M |
| Total Debt | $661.6K |
| Net Debt | -$33M |