| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | $17M | $17M | 14.8% | 15.3% |
| Op. Income | $1M | -$2M | $5M | 165.9% | -79.4% |
| Gross Margin | 63.8% | 59.0% | 72.2% | 4.8pp | -8.4pp |
| Net Margin | 10.8% | -4.0% | 36.8% | 14.8pp | -26.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.53 | $-0.18 | $0.53 | 397.5% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$45.6K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $85.2K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $40.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $335.9K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$45.6K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $85.2K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $40.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $335.9K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $205.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64M |
| Short-Term Investments | $92M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $45M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $209M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $51M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $61M |
| TOTAL ASSETS | $270M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $5.3K |
| Deferred Revenue | $28M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $128M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $704.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $905.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $129M |
| Common Stock | $36.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$51M |
| Accum. Other Comp. Income | $45M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $152M |
| Minority Interest | -$11M |
| TOTAL EQUITY | $141M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $270M |
| Total Debt | $668.0K |
| Net Debt | -$63M |