| Metric | Q4 2025 | Q3 2025 | Q4 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $30M | $15M | -39.7% | 18.6% |
| Op. Income | $107.6K | $2M | -$2M | -94.7% | 105.8% |
| Gross Margin | 56.7% | 54.2% | 67.9% | 2.4pp | -11.2pp |
| Net Margin | 1.3% | 9.8% | -23.6% | -8.5pp | 24.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.79 | $-0.92 | -92.2% | 106.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $85.2K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $107.6K |
| Interest Income | $252.0K |
| Interest Expense | $45.0K |
| Other Income/Expenses | $182.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $289.6K |
| Income Tax Expense | $68.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $221.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $222.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $222.8K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $107.6K |
| EBITDA | $107.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $85.2K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $107.6K |
| Interest Income | $252.0K |
| Interest Expense | $45.0K |
| Other Income/Expenses | $182.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $289.6K |
| Income Tax Expense | $68.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $221.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $222.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $222.8K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $107.6K |
| EBITDA | $107.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $125M |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $190M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $33M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44M |
| TOTAL ASSETS | $234M |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $27M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $93M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $662.9K |
| Other Non-Current Liabilities | $1 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $812.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $94M |
| Common Stock | $36.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$56M |
| Accum. Other Comp. Income | $45M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $151M |
| Minority Interest | -$11M |
| TOTAL EQUITY | $140M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $234M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$16M |