| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $591M | $345M | — | 71.3% | — |
| Op. Income | -$87M | -$114M | — | 23.5% | — |
| Gross Margin | 5.8% | 5.1% | — | 0.7pp | — |
| Net Margin | -14.0% | -32.4% | — | 18.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-6.58 | $-8.85 | — | 25.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $591M |
| Cost of Revenue | $556M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $73M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $97M |
| Other Expenses | -$62.8K |
| Operating Expenses | $121M |
| Cost & Expenses | $678M |
| OPERATING INCOME | -$87M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$83M |
| Income Tax Expense | $235.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$82M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$83M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$81M |
| D&A | -$60.4K |
| EBIT | -$85M |
| EBITDA | -$85M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $211M |
| Short-Term Investments | $649M |
| Net Receivables | $44M |
| Inventory | $157M |
| Other Current Assets | $358M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $91M |
| Long-Term Investments | $122M |
| Tax Assets | $22M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $295M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $188M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $247M |
| Other Current Liabilities | $447M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $746M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $756M |
| Common Stock | $35.3K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$613M |
| Treasury Stock | -$90.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $38M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $713M |
| Minority Interest | $14M |
| TOTAL EQUITY | $727M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$211M |