| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $15M | $16M | 14.4% | 8.9% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | $2M | 15.0% | -187.8% |
| Gross Margin | 59.0% | 67.9% | 76.0% | -8.9pp | -17.0pp |
| Net Margin | -4.0% | -23.6% | 12.9% | 19.6pp | -16.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.92 | $0.18 | 80.8% | -200.8% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | -$47.6K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $80.5K |
| Other Income/Expenses | $803.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$774.4K |
| Income Tax Expense | $7.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$782.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$686.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$686.5K |
| D&A | $335.9K |
| EBIT | -$709.2K |
| EBITDA | -$373.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$686.5K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $203.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $483.2K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $81M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $30M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $188M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $51M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75M |
| TOTAL ASSETS | $263M |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $5.3K |
| Deferred Revenue | $23M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $122M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $725.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $955.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $122M |
| Common Stock | $36.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$50M |
| Accum. Other Comp. Income | $46M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $151M |
| Minority Interest | -$10M |
| TOTAL EQUITY | $141M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $263M |
| Total Debt | $683.8K |
| Net Debt | -$71M |