| Metric | Q2 2018 | Q1 2018 | Q2 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | $70M | $67M | 9.3% | 14.2% |
| Op. Income | -$18M | -$18M | -$42M | -0.0% | 58.0% |
| Gross Margin | 47.7% | 54.7% | 52.3% | -6.9pp | -4.5pp |
| Net Margin | -15.2% | -15.5% | -58.8% | 0.4pp | 43.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.92 | $-0.85 | $-3.16 | -8.6% | 71.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | -$22.9K |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $5.3K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$76.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $968.1K |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $94M |
| Short-Term Investments | $160M |
| Net Receivables | $153M |
| Inventory | $25M |
| Other Current Assets | $265M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $671M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $57M |
| Long-Term Investments | $194M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $321M |
| TOTAL ASSETS | $992M |
| Account Payables | $191M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $204M |
| Other Current Liabilities | $34M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $488M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $494M |
| Common Stock | $36.3K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$826M |
| Treasury Stock | -$44M |
| Accum. Other Comp. Income | $39M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $488M |
| Minority Interest | $10M |
| TOTAL EQUITY | $498M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $992M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$94M |