| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $67M | $67M | $345M | 0.9% | -80.5% |
| Op. Income | -$42M | -$45M | -$114M | 6.3% | 63.0% |
| Gross Margin | 52.3% | 55.1% | 5.1% | -2.8pp | 47.2pp |
| Net Margin | -58.8% | -63.2% | -32.4% | 4.4pp | -26.4pp |
| EPS (Diluted) | $-3.16 | $-3.34 | $-8.85 | 5.2% | 64.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $32M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | -$33.4K |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $109M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | $593.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$39M |
| D&A | $134.7K |
| EBIT | -$42M |
| EBITDA | -$42M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $156M |
| Short-Term Investments | $542M |
| Net Receivables | $92M |
| Inventory | $107M |
| Other Current Assets | $221M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $955M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $78M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $70M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $203M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $171M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $206M |
| Other Current Liabilities | $320M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $580M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $588M |
| Common Stock | $35.3K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$773M |
| Treasury Stock | -$19M |
| Accum. Other Comp. Income | $49M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $556M |
| Minority Interest | $14M |
| TOTAL EQUITY | $570M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$156M |