| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $109M | $114M | $66M | -4.9% | 63.7% |
| Op. Income | $4M | $13M | -$28M | -68.6% | 113.8% |
| Gross Margin | 55.9% | 60.5% | 61.2% | -4.6pp | -5.3pp |
| Net Margin | 3.9% | 10.7% | -38.3% | -6.8pp | 42.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.35 | $-0.78 | -65.7% | 115.4% |
| Free Cash Flow | -$41M | $2M | -$115M | -2214.9% | 63.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $109M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $322.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $29.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $109M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $322.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $29.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $769.0K |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$48M |
| Acquisitions (Net) | $441.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$41M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $330M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $90M |
| Inventory | $52M |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $492M |
| PP&E (Net) | $279M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $663.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $293M |
| TOTAL ASSETS | $786M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60M |
| Long-Term Debt | $509M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $516M |
| TOTAL LIABILITIES | $576M |
| Common Stock | $685M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$475M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$233.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $786M |
| Total Debt | $518M |
| Net Debt | $188M |