| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $114M | $97M | $52M | 18.0% | 117.9% |
| Op. Income | $13M | $12M | -$906.0K | 0.7% | 1480.6% |
| Gross Margin | 60.5% | 61.8% | 70.0% | -1.3pp | -9.5pp |
| Net Margin | 10.7% | 12.6% | -1.9% | -1.9pp | 12.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $0.35 | $-0.03 | 0.0% | 1236.4% |
| Free Cash Flow | $2M | -$48M | -$7M | 104.1% | 127.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $114M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | -$100.0K |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $102M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$355.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | -$41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $114M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | -$100.0K |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $102M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$355.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | -$41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $177.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$24M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $363M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $81M |
| Inventory | $49M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $509M |
| PP&E (Net) | $235M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $500.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $84.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $249M |
| TOTAL ASSETS | $759M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $508M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $514M |
| TOTAL LIABILITIES | $569M |
| Common Stock | $669M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$479M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$237.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $190M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $190M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $759M |
| Total Debt | $516M |
| Net Debt | $154M |