| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $218M | $222M | $198M | -1.4% | 10.3% |
| Op. Income | -$2M | -$11M | -$72M | 84.0% | 97.6% |
| Gross Margin | 25.7% | 23.5% | 21.6% | 2.1pp | 4.1pp |
| Net Margin | -10.5% | -9.7% | -46.1% | -0.7pp | 35.6pp |
| EPS (Diluted) | $-6.16 | $-4.99 | $-29.43 | -23.4% | 79.1% |
| Free Cash Flow | $25.0K | -$10M | -$4M | 100.2% | 100.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $218M |
| Cost of Revenue | $162M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $58M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $220M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $4M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $630.0K |
| Deferred Income Tax | $739.0K |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $25.0K |
| Net Change in Cash | -$418.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $255M |
| Inventory | $37M |
| Other Current Assets | $70M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $436M |
| PP&E (Net) | $187M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $79M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $278M |
| TOTAL ASSETS | $714M |
| Account Payables | $35M |
| Short-Term Debt | $520M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $84M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $692M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $50M |
| TOTAL LIABILITIES | $742M |
| Common Stock | $13M |
| Additional Paid-In Capital | $446M |
| Retained Earnings | -$449M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$39M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$29M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$29M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $714M |
| Total Debt | $564M |
| Net Debt | $507M |