| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $211M | $218M | $203M | -3.2% | 4.0% |
| Op. Income | -$5M | -$2M | -$19M | -181.8% | 74.2% |
| Gross Margin | 24.8% | 25.7% | 21.8% | -0.9pp | 3.0pp |
| Net Margin | 69.6% | -10.5% | -21.2% | 80.0pp | 90.7pp |
| EPS (Diluted) | $-13.15 | $-6.16 | $-13.84 | -113.5% | 5.0% |
| Free Cash Flow | -$15M | $25.0K | -$5M | -61132.0% | -216.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $211M |
| Cost of Revenue | $159M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $57M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $216M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | -$53M |
| INCOME BEFORE TAX | -$58M |
| Income Tax Expense | -$876.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $204M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $147M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$57M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$13 |
| EPS Diluted | -$13 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $147M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | -$324.0K |
| Deferred Income Tax | $271.0K |
| Other Non-Cash Items | -$173M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $261M |
| NET CASH FROM INVESTING | $257M |
| Net Debt Issuance | -$255M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$356.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$255M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $226M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $348M |
| PP&E (Net) | $187M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $75M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $375.0K |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $269M |
| TOTAL ASSETS | $617M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $295M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $71M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $449M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $50M |
| TOTAL LIABILITIES | $499M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $457M |
| Retained Earnings | -$302M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$39M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $118M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $118M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $617M |
| Total Debt | $339M |
| Net Debt | $281M |